Družstva mužů i žen postupují na Mistrovství ČR

V sobotu 17. srpna 2024 se v Břeclavi konalo 4. kolo I. ligy mužů a žen. Družstvo mužů s přehledem ovládlo toto kolo ziskem 307 bodů. Družstvu žen se sice ve 4. kole o pouhý půl bod nepodařilo zvítězit, ale v konečném součtu bodů je to nemusí trápit, protože stejně jako muži AK Olomouc si udrželo první příčku skupiny C I. národní ligy a postupuje na MČR družstev, které se uskuteční 7.-8.9.2024 v Táboře.

Ženy Moravské Slavie Brno sice zvítězily ve 4. kole ziskem 230,50 bodů, ale na druhém místě o pouhý půl bod skončily olomoucké ženy a na třetím místě se umístily atletky z Opavy. V celkovém součtu po čtyřech kolech to ženám z Olomouce bohatě stačilo na celkové prvenství a postup na Mistrovství ČR. Blanka Tomášková ve svém tradičním vrhačském trojboji dokázala posbírat obdivuhodných 35 bodů. Sekundovala ji Martina Mazurová, která vybojovala plný počet bodů jak v disku, tak ve vrhu koulí, kde si výkonem 16,03 m vytvořila nový osobní a oddílový rekord. Sekce vrhů dokázala přidat ještě dalších 25 bodů zásluhou Morbitzerové a Héžové. Johanka Šafářová zvítězila v běhu na 200 m a přidala k tomu třetí místo z nejkratšího sprintu na 100 m. Kristýna Všetečková zvolila netradiční kombinaci disciplín. V kouli, 100 m př. a skoku vysokém se ji podařilo nasbírat solidních 17 bodů. Michaela Gieselová byla druhá v dálce a k tomu přidala 5 bodů z běhu na 100 m překážek. Adéla Luzarová si tentokrát vybrala pouze disciplínu skok daleký a skončila třetí. Ve vytrvalostních bězích zaznamenaly ženy AK Olomouc 23 bodů zásluhou Skácelové H., Skácelové L., Havlíčkové, Karczubové a Demlové.

Družstvo mužů mělo složitější situaci. Aby se olomoučtí muži probojovali na Mistrovství ČR, potřebovali porazit Havířov, což se jim nakonec s přehledem podařilo. Nejlépe bodující člen olomoucké výpravy byl opět vrhač. Jakub Héža se umístil na druhém místě v disku a v kouli. Přidal k tomu sedmé místo z kladiva a pro tým vybojoval kvalitních 28 bodů. Dalších 40 bodů z vrhačských disciplín zajistili Ponížil, Machálek, Březina a Adámek. Z trojskoku, dálky a stodesítky překážek ukořistil skvělých 24 bodů Jonáš Pospíšil. Jiří Novotný kromě tyče absolvoval i dálku, ve které se mu dařilo tentokrát více. Skokem dlouhým 698 cm celou soutěž ovládl. V tyči skončil třetí. Benjamin Jakob skončil dvakrát třetí na tratích 100 a 200 metrů. Hostující Dávid Peter získal v běhu na 100 m a v krátkých překážkách celkem 21 bodů. Daniel Dočkal zvítězil v běhu na 1500 m a přidal sedmé místo z osmistovky. Filipe Flores posbíral na tratích 400 m a 800 m celkem 14 bodů.

Gratulujeme všem atletům k dosaženým výkonům a děkujeme za skvělou reprezentaci Atletického klubu Olomouc.