Národní rekord, limit na ME U18 a 11 medailí z MČR mládeže

Ve dnech 15. - 16. června 2024 se v Ostravě uskutečnilo Mistrovství České republiky juniorů, juniorek, dorostenců a dorostenek na dráze. Na tento šampionát se kvalifikovalo 30 olomouckých atletů. Zaznamenali jsme celkem 24 finálových umístění, které jsme proměnili v 11 cenných kovů. Atletický klub Olomouc tak patřil k nejúspěšnějším klubům na tomto mistrovství, když se umístil na druhém místě v medailovém hodnocení a na třetím místě v bodovém hodnocení za finálová umístění.

Výjimečný počin se podařil dorostence Johance Šafářové, která dokázala zkompletovat triple zlatých medailí. Vše odstartovalo na nejkratší trati 100 m. Ve finále si Johanka zaběhla nový osobní rekord 11.79 s a mohla slavit první zlato. Tento čas byl navíc už jejím třetím splněným limitem pro mistrovství Evropy do 18 let. Na závěr prvního dne bylo k vidění hned několik národních rekordů ve štafetách na 4x100 m. Jeden z nich si připsaly i olomoucké dorostenky. Štafeta ve složení Menšíková N., Šafářová J., Sovová G., Králová I. si doběhla pro zlatou medaili a nový národní klubový rekord 46.36 s. Třetí zlato vybojovala Johanka druhý den mistrovství na své oblíbené trati 200 m. Čas 23.76 s stačil na pohodlné vítězství a zlatý triple byl dokonán. Ve stejné disciplíně jsme měli i další medailové umístění. Na třetím místě doběhl sprinterský objev letošní sezóny Ivana Králová v pěkném osobním rekordu 24.70 s.

Dvě zlaté medaile opět získala juniorka Martina Mazurová. Ve vrhu koulí již tradičně neměla na domácím šampionátu konkurenci a výkonem 15.88 m s přehledem vyhrála a vylepšila také rekord MČR. I v hodu diskem by každým měřeným pokusem Martina zvítězila. V poslední sérii se jí poprvé v kariéře podařilo překonat magickou hranici padesáti metrů. Tento 50.67 m dlouhý osobní i oddílový rekord tak ozdobil dvojitou zlatou radost.

Stříbrnou medaili se podařilo vybojovat juniorce Haně Skácelové v běhu na 3000 m. Časem 10:04.30 min si výrazně vylepšila osobní rekord a překonala i oddílový rekord AK Olomouc juniorek.

Nad překážkami jsme viděli také dva naše nové oddílové rekordy. O ten první se zasloužil junior Vojtěch Hejtmánek. V běhu na 110 m překážek se ve finálovém závodě vybičoval k výkonu 14.25 s a získal bronzovou medaili. Dorostenka Aneta Seberová dokázala navázat na svou bronzovou medaili z loňského mistrovství i v letošním roce. 300 m překážek absolvovala v čase 42.46 s čímž o 5 setin vylepšila vlastní oddílový rekord a brala opět bronz.

V oštěpu dorostenců jsme díky Vojtovi Herinkovi získali také medaili. Hodem 61.37 m skončil na třetím místě.

Poslední medailistkou olomoucké výpravy byla Eliška Večeřová. Dorostenecká vrhačka si v kouli závěrečným vrhem, který měřil 14.01 m, zajistila bronzovou medaili a vylepšený osobní rekord.

Gratulujeme všem atletům k výborným výkonům a děkujeme za skvělou reprezentaci Atletického klubu Olomouc. Výsledky všech olomouckých závodníků naleznete v tabulce níže.

Kompletní výsledky najdete zde.

Výsledky našich závodníků na mistrovství České republiky dorostu a juniorů na dráze