Olympiáda dětí a mládeže 2024

Olympiáda dětí a mládeže je jednou z největších sportovních akcí u nás. Pořadatelským městem se staly České Budějovice. Sportovci bojovali ve dnech 23. - 27. června za své kraje napříč všemi sporty. Olomoucký kraj se v letošním roce umístil na sedmé pozici ze všech krajů s jedenácti zlatými, jedenácti stříbrnými a čtrnácti bronzovými medailemi. Do této statistiky významně přispěli i naši Olomoučtí atleti, kteří dokázali vybojovat čtyři cenné kovy.

O jeden z úspěchů se postarala Sára Dudová. Ve skoku dalekém naznačila svoje možnosti už v kvalifikaci, ze které postupovala z prvního místa. To nejlepší si ale nechala do finále, ve kterém si skokem dlouhým 534 cm pro sebe zajistila zlatou medaili. Tímto výkonem zároveň posunula také oddílový rekord. Do Českých Budějovic si dovezla velkou formu i Natálie Straková, když dokázala získat hned dvě stříbrné medaile. V disku to byla velmi těsná soutěž. Natálie poslala načiní na metu 40.10 m a o pouhé dva centimetry uhájila stříbro. V oštěpu jsme viděli nový osobní rekord 41.33 m. Na oštěpařské stříbro navázal Mikuláš Poštulka, který v soutěži starších žáků také vybojoval druhou příčku. Jeho nejdelší pokus měřil 49.61 m.

Kousek od medailového umístění byl Jiří Esterka, který si už v kvalifikaci dálky vytvořil nový osobák a poprvé ve své kariéře zdolal magickou šestimetrovou hranici výkonem 602 cm. Navíc se ve finále dokázal posunout ještě o dalších devatenáct centimetrů. Jirka si tak vytvořil výkonem 621 cm skvělý osobní rekord, který stačil na páté místo.